| Regulamin | Kontakt |

Mieszkania Wrocław

Ceny Mieszkań Wrocław

Ceny Mieszkań Wrocław

Barometr cen Kwiecień 2014
Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków, ceny ofertowe nowych mieszkań we Wrocławiu w miesiącu kwietniu 2014 nieustannie spadają. Według kalkulacji sporządzonych przez naszych specjalistów ceny mieszkań od dewelopera dla mediany cen najniższych [5004 zł/m2] obniżyły się odpowiednio o:

  1. -3,01% przez 12 m-cy
  2. -7,98% przez 6 miesięcy
  3. -2,02% przez ostatni miesiąc

Ceny mieszkań we Wrocławiu - przykłady i powrównanieDla mieszkań droższych - mediany cen maksymalnych [5097 zł/m2] spadki cen wynoszą:

  1. -0,89% dla 12 m-cy
  2. -1,78% dla 6 m-cy
  3. -0,76% dla ostatniego miesiąca

Wyraźna dysproporcja między mieszkaniami tanimi a drogimi w reakcjach na tąpnięcia cen jest zauważalna. Mediany minimalna oraz maksymalna wynikają z rozpiętości cen, jakie deweloperzy podają dla danej inwestycji. Cena zależy od wielkości mieszkania, jego atrakcyjności pod względem umiejscowienia w budynku oraz kondygnacji. Powyższe zestawienie nie zawiera cen apartamentów we Wrocławiu, które to przedstawiamy w osobnym opracowaniu.

Ceny Mieszkań we Wrocławiu z dnia 15.04.2013 , Wtorek
Dzielnica Powierzchnia Rok budowy Cena za 1 m2
Bielany Wrocławskie 59 m2 2014 6 456 PLN
Stare Miasto 51 m2 2009 5 011 PLN
ul. Legnicka 71 m2 1973 4 793 PLN
Leśnica 62 m2 2001 5 892 PLN
ul. Robotnicza 77 m2 1978 4 784 PLN
Maślice 47 m2 2004 5 122 PLN
Jaracza 58 m2 1991 6 044 PLN
Ceny mieszkań Psie Pole 39,5 m2 1997 5 022 PLN
  1. Ceny mieszkań Krzyki rynek pierwotny
  2. Ceny mieszkań 2 pokojowych Krzyki rynek wtórny
  3. Ceny mieszkań Stare Miasto, Szczepin

Czynniki decydujące o cenach mieszkań

Wzrost gospodarczy / Prawdziwy dochód

Podnoszenie się dochodów pozwala ludziom spędzać więcej czasu na kupowaniu mieszkań. Im więcej mamy pieniędzy tym więcej jesteśmy w stanie zapłacić za lokal, co bardzo sprawnie wykorzystywane jest przez deweloperów. Na przykład, między 1986 i 2008 Polska określana była zieloną wyspą, wzrost gospodarczy był jednym z wyższych w Europie, co spowodowało, że współczynnik cen lokali do dochodów powiększył się znacząco. Jednak, współczynnik cen mieszkań do dochodu nie jest stały i nie zawsze rośnie. Jeżeli gospodarka wchodzi do recesji i wzrasta bezrobocie, popyt na mieszkania spada znacząco. Taką sytuację na rynku nieruchomości obserwujemy od 2010 do kwietnia 2014 roku gdzie wartość mieszkań regularnie spada.

Ceny mieszkań 2014

Oprocentowanie

Stawki procentowe oddziałują na koszt zaciąganego kredytu mieszkaniowego. Połowa, a czasami nawet i więcej, miesięcznej raty pożyczki mieszkaniowej, którą spłacamy stanowią odsetki.

  1. Przykładowe ceny mieszkań Śródmieście.

Pewna i stabilna sytuacja konsumenta

Na skutek stabilnej sytuacji finansowej konsumenci mają więcej odwagi aby zaciągać kredyty. Na przykład w latach 1999 - 2008 kredyty były bardzo powszechne.

Dostępność kredytu

W latach 90tych i do 2004 roku deregulacje w sektorze bankowym spowodowały wzrost dostępnych produktów na rynku kredytowym. Banki udzielały kredytów mieszkaniowych chętniej. Można było otrzymać kredyty w wysokości 114% procent rzeczywistej ceny mieszkania. Sytuacja to spowodowała że popyt na mieszkania gwałtownie wzrósł a z nim ceny mieszkań, w niektórych przypadkach nawet o 37%. Niestety od 2007 roku ze względu na globalny kryzys ekonomiczny liczba produktów kredytowych spadła z braku środków na rynku finansowym - ceny lokali również spadły.

Czynniki demograficzne

Stosunek dostępnych mieszkań do ludności ma także znaczący wpływ na ich cenę. W ostatnich latach liczba dostępnych mieszkań na rynku nieustannie wzrasta z kilku powodów:

Czynniki demograficzne wpływające na wzrost cen:

Inwestycje

Nie wszyscy nabywają nieruchomości aby w nich mieszkać. Coraz więcej ludzi dzień w dzień przegląda ogłoszenia mieszkań , sprawdza aktualne ceny, negocjuje je i inwestuje swoje pieniądze. Część z nich zarabia na wynajmie a część remontuje je i sprzedaje z zyskiem. Inwestorzy nabywają mieszkania podczas gdy ceny idą w górę i sprzedają je kiedy sytuacja zaczyna się stabilizować a ceny spadać. Dzięki temu zachowaniu aktualne ceny mieszkań we Wrocławiu są bardziej stabilne.

Obrót nieruchomościami jest jednak bardzo skomplikowany i wiąże się z dużą liczbą stałych kosztów: podatki, opłacenie pośrednika i notariusza. Tak zwani inwestorzy "buy to let" muszą liczyć się z bardzo długim okresem zwrotu inwestycji.

Ceny najmu

Im wyższe są ceny najmu tym więcej ludzi decyduje się na zakup własnego lokum.

Zatrudnienie

Duży współczynnik zatrudnienia i jego wzrost powoduje że ceny mieszkań rosną natomiast spadek zatrudnienia powoduje zmniejszenie się popytu i w następstwie spadek cen.

Położenie działki

Ceny nieruchomości usytuowanych w centrum miasta Wrocławia znacznie przewyższają ceny lokali znajdujących sie na obrzeżach.

 

Dzisiejsze ceny ofertowe mieszkań Wrocław znacznie różnią się od faktycznych cen sprzedaży. Pamiętajmy, że każda cena podlega negocjacji i to w jakim stopniu nasze targowanie powiedzie się zależy głównie od aktualnej sytuacji właściciela danego lokalu.

 

W roku 2014 wchodzi nowy program rządowy dla młodych kupujących pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym. W wyniku dofinansowań tylko do mieszkań od deweloperów przewiduje się spadek zainteresowania mieszkaniami na rynku wtórnym. W związku z tym można spodziewać się kolejnych spadków cen mieszkań i to nie tylko w mniejszych miejscowościach ale również i w dużych miastach Wrocław, Warszawa, Kraków czy Poznań.

 

Chciałbyś umieścić swoje spostrzeżenia odnośnie wzrostów i spadków cen mieszkań we Wrocławiu. Napisz do nas! Czekamy na publikacje, komentarze i przypadki z życia wzięte. Czy miesiąc kwiecień 2014 przynieście jakieś zmiany w cenach? Z pewnością tak. Aktualizacja strony już w wkrótce, zapraszamy!

 

Ceny mieszkań 2 pokojowych Wrocław

 

Zgodnie oczekiwaniami nowy program rządowy wspierający młodych ludzi przy zakupie pierwszego mieszkania zmusił deweloperów do obniżenia cen nowych mieszkań. Jednocześnie w związku możliwością otrzymania dofinansowania na zakup tylko i wyłącznie nowej nieruchomości popyt na mieszkania z rynku wtórnego spadł średnio o 18%, w zależności od rejonu kraju. Spadek popytu pociągnął za sobą kolejne spadki cen w maju 2014.