| Regulamin | Kontakt |

Mieszkania dla młodych Wrocław

Warunki w Mieszkania dla Młodych 2014 WrocławWarunki w Mieszkanie dla Młodych 2014

Większość młodych ludzi we Wrocławiu boryka się z problemami zakupu nowego mieszkania, głownie z powodów finansowych. Banki nieustannie zaostrzają przepisy w związku, z czym coraz trudniej jest dostać kredyt hipoteczny na 100% nieruchomości. Dodatkowo zmieniające się w Polsce prawo będzie wymagało od zaciągających kredyt wkładu własnego w wysokości, co najmniej 5% w roku 2014. Wysokość wymaganego wkładu własnego będzie nieustannie wzrastać, aż do roku 2017 i osiągnie 20%.

Wielu specjalistów uważa, że w znacznym stopniu utrudni to dostęp do kupna własnego mieszkania młodym polakom. Właściwie to, kogo dzisiaj stać na 20% wkładu własnego? Tylko najbogatsi Polacy mogą sobie na to pozwolić. Można, więc śmiało powiedzieć, że nowe prawo skutecznie utrudni zakup mieszkania osobom mniej zamożnym nieposiadającym 500 000 / 700 000 tysięcy złotych na wkład własny.

Według wielu fachowców wielu ludzi nigdy nie będzie stać na zapłacenie 20% wkładu własnego w związku, z czym skazani będą na mieszkania do wynajęcia. Nigdy nie dorobią się własnego mieszkania, przez co znacznie ciężej im będzie, kiedy przejdą na emeryturę.

Komu zatem wkład własny jest na rękę? - Oczywiście bankom. W przypadku zaprzestania spłat kredytu przez kredytobiorcę, bank zabierze mu mieszkanie i będzie w doskonałej pozycji, aby odzyskać swoje pieniądze jak najszybciej, sprzedając mieszkanie taniej. W wielu przypadkach bank zarobi sprzedając mieszkanie po cenie rynkowej a do tego zostanie mu wkład własny biednego młodego Polaka. Również w sytuacji spadku cen nieruchomości bank będzie miał 20% zabezpieczenie. A mówi się, że to wszystko dla naszego dobra.

Na szczęści nasze wspaniałomyślne Państwo od stycznia 2014 roku wprowadza w życie nowy program mający na celu pomóc młodym Wrocławianom i nie tylko w zakupie ich pierwszego własnego mieszkania. Program ten będzie nazywał się „Mieszkania dla młodych” i ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego. Oczywiście jak każdy program rządowy i ten program dla młodych małżeństw i singli ma swoich przeciwników i zwolenników. Program Mieszkania dla Młodych oparty jest na ściśle określonych zasadach. Aby wziąć udział w programie mieszkania dla młodych należy spełnić kilka podstawowych warunków. Poniżej przedstawiamy podstawowe warunki i zasady działania programu.

Wysokość dofinansowania wkładu własnego w programie dla młodych

Na jakie dofinansowanie wkładu własnego może liczyć młoda osoba kupująca mieszkanie po raz pierwszy w swoim życiu w mieście Wrocław?

W sumie można, więc dostać 20% dofinansowania. Biorąc jednak pod uwagę warunki ekonomiczne panujące w Polsce nie wiele młodych ludzi zdecyduje się na trójkę dzieci.

Na pytanie czy dofinansowanie 10%, 15% czy 20% to dużo każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dużo czy mało zawsze lepiej to niż nic!

Podstawowe warunki i zasady w programie Mieszkania dla Młodych

Wiek

Na samym początku trzeba zastanowić się, kto jest osobą młodą? Otóż wszystkie osoby w wieku do 35 lat uznawane są za osoby młode i są w pełni uprawnione do wzięcia udziału w MDM Wrocław Mieszkanie dla Młodych. W przypadku małżeństw nie jest tym razem brana średnia małżonków jak w programie Rodzina na Swoim. Liczy się wiek młodszego z małżonków. Kolejny z powodów, dlaczego warto mieć młodszą żonę lub męża. Podstawową zasadą programu MDM 2014 Wrocław jest, więc limit wieku – maksymalnie 35 lat.

Pierwsze mieszkanie

Młode osoby ubiegające się o dofinansowanie z programu MDM Styczeń 2014 nie mogą być właścicielami innej nieruchomości. O dofinansowanie mogą się starać tylko młodzi, którzy nigdy do tej pory nie posiadali własnego mieszkania. Jeśli więc twoje Nazwisko zaistniało kiedyś w księdze wieczystej jakiejś nieruchomości możesz zapomnieć o dofinansowaniu.

MDM 2014 warunki i zasady programuMieszkania tylko z rynku pierwotnego

Jakie mieszkanie należy kupić, aby można było ubiegać się o dofinansowanie? Niestety tylko nowe mieszkania będą dofinansowane. Oznacza to, że młodzi ludzie skazani są na droższe mieszkania z rynku pierwotnego. Mieszkania z rynku wtórnego, nawet te 1 lub dwu roczne nie mogą wziąć udziału w programie dla młodych. Ten warunek budzi najwięcej kontrowersji wśród przeciwników programu.

Wielkość, metraż mieszkania

Niestety i tutaj mamy kolejne ograniczenie. Młodzi decydujący się na zakup pierwszego mieszkania w swoim życiu muszą ograniczyć się do mieszkania nie większego niż 75m2. Nie wydaje się to wcale mało dla rodziny z 1 dzieckiem, ale dla rodziny z trójką dzieci gdzie każde dziecko powinno mieć swój pokój to 75 metrów kwadratowych może wydawać się trochę ciasne. Dlatego też dla rodzin wychowujących przynajmniej trójkę dzieci limit 75m2 został zwiększony do 85m2.

Dofinansowanie do kredytu - wkład

Jest to kolejna zasada, która martwi. Niestety dofinansowanie będzie dotyczyło tylko 50m2. Jeśli kupimy mieszkanie o powierzchni 75m2 to dofinansowanie będzie naliczone w następujący sposób: 50m2 * wskaźnik dofinansowanie dla danego miasta czy rejonu. Wskaźnik dofinansowania jest to maksymalna cena mieszkania za 1m2. Oznacza to, że dofinansowane będą tylko mieszkania o niższym standardzie. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i powiedzieć, że deweloperzy, aby zmieścić się w limicie cenowym za 1m2 mieszkania muszą budować używając gorszej, jakości materiałów. Limit ceny za 1m2 w niektórych miastach jest na tyle niski, że znalezienie mieszkania w stanie deweloperskim będzie nie lada wyzwaniem.

Wysokość kredytu

Wysokość kredytu mieszkaniowego musi wynosić przynajmniej 50% wartości mieszkania. Oznacza to, że maksymalny wkład własny może wynosić nie więcej niż 50%. Można, więc wywnioskować, że wkład własny może zostać połączony z wkładem uzyskanym z programu mieszkania dla młodych.

Okres kredytowania

Osoby, które stać na zaciągnięcie kredytu na okres 5 lub 10 lat będą musiały zaciągnąć go na minimum 15 lat, jest to, bowiem najkrótszy okres, na jaki kredyt może zostać zaciągnięty w programie MDM.

Limit ceny za 1m2 w programie Mieszkanie dla Młodych dla Wrocławia

Dla miasta Wrocław został ustalony następujący wskaźnik cenowy. Kupowane mieszkanie nie może być droższe niż 4 774 zł za 1 metr kwadratowy. Należy pamiętać, że dopłata naliczana jest tylko do 50m2. Oznacza to, że w przypadku kupna mieszkania np. 65m2 dostaniemy dopłatę tylko to 50m2.

Maksymalna wysokość dopłaty w MDM dla Wrocławia

Miejscowość Maksymalna cena metra kw. uprawniająca do otrzymania dopłaty Wysokość dofinansowania Maksymalna wysokość dopłaty
Wrocław 4 774,00 zł 10%, dla 50 m kw. 21 700,00 zł
15%, dla 50 m kw. 35 805,00 zł
20%, dla 50 m kw. 47 740,00 zł

Przeglądaj oferty i ogłoszenia mieszkań we Wrocławiu dostępnych w programie Mieszkania dla Młodych. Skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora dofinansowania i wysokości raty kredytu po dofinansowaniu. Skontaktuj się z naszym biurem nieruchomości i dowiedz się czy opłaca się kupić mieszkanie w programie Mieszkanie dla Młodych.