| Regulamin | Kontakt |

Dom nad rzeką

Dom nad rzekąCzy warto kupić dom nad rzeką? Jakie są korzyści i zagrożenia?

Wybudowanie domu nad rzeką jest wspaniałą okazją na poprawienie, jakości życia i zwiększenia radości, jaką z niego czerpiemy. W większości przypadków, jeśli lokalizacja została wybrana z głową dom w pobliżu rzeki może w krótkim czasie zwiększyć swoją wartość. Jeśli zamieszkasz nad rzeką w każdej wolnej chwili będziesz mógł wybrać się na spacer, pójść na ryby czy pobiegać wśród zieleni bez potrzeby wybierania się do odległego parku, jeziora, lasu czy morza.

Jeśli dom został solidnie wybudowany i znajduje się w dobrej lokalizacji korzyści płynące z mieszkania w domu nad rzeką zazwyczaj przewyższają wady.

Zdecydowanie głównymi zaletami domu blisko rzeki są zwiększone możliwości rekreacyjne, turystyczne i relaksacyjne, które są na wyciągnięcie ręki. Towarzyszą im również walory estetyczne oraz łatwość sprzedaży z możliwością wynegocjowania bardzo korzystnej ceny.

Dla niektórych ludzi wadą może być hałas wywodzący się z życia rzeki. Mamy to na myśli przede wszystkim statki, barki, skutery czy narty wodne. Dodatkowo trzeba pogodzić się z bliskością dzikich zwierząt, erozją gleby i wyższymi składkami ubezpieczeniowymi. Należy też wziąć pod uwagę sprawy związane z bezpieczeństwem zwierząt domowych i oczywiście małych dzieci ciekawych wszystkiego wokół.

Korzystanie z mieszkania nad rzeką

Przygotuj się na dużo relaksu, życie w zgodzie i wśród natury oraz mnóstwo ciszy i spokoju. W zależności od lokalizacji nieruchomości, zazwyczaj będziesz z dala od ruchu drogowego, korków ulicznych, miastowego zgiełku i hałasu. Jeśli zdążyłeś przywyknąć do tego to przygotuj się na całkiem inny rodzaj hałasu – szum wody, wiatru, kołyszącej się trawy, śpiew ptaków i odgłosy dzikich zwierząt podchodzących pod dom. Od pierwszej chwili spędzonej w domu nad rzeką będziesz chciał podzielić się swoim szczęściem z najbliższymi i rodziną. Przygotuj się na zwiększoną częstotliwość odwiedzin i 100% frekwencję podczas organizowanych imprez.  

Nie wszystko jest jednak takie kolorowe i ma też swoje minusy. Wraz z większą dawką przyjemności dochodzą dodatkowe obowiązki, za które trzeba wziąć odpowiedzialność. Wiele dziełek budowlanych nad rzeką posiada bezpośrednie dojście do wody gdzie wybudowany został pomost lub mała keja. Utrzymanie ich jest kluczowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo twojej rodziny, wszystkich twoich gości i nawet przypadkowych użytkowników. W szczególności trzeba nauczyć się zwracać uwagę na wszelkie korozje czy ubytki w konstrukcji.

Drewniane elementy należy wzmacniać i konserwować używając wodoodpornej, antykorozyjnej farby do drewna albo bejcy. Systematycznie należy sprawdzać stan mocowań lin, czy nie rdzewieją czy są dobrze przymocowane. Jeśli doprowadziłeś prąd do pomostu czy kei upewnij się, w jakim stanie jest izolacja, czy kable się gdzieś nie przecierają, czy wszystko działa tak jak należy, czy ściany w miejscu gdzie są gniazdka i włączniki nie są popękane, czy nigdzie nie widać śladów zwarcia czy przebijania się prądu.

Kupno domu nad rzeką

Jakich hałasów można spodziewać się znad rzeki?

Ponieważ rzeka jest naturalnym dobrem dostępnym dla wszystkich a woda jest domem dla roślin i zwierząt przygotuj się na szczególne hałasy, które są specyficzne dla miejsc położonych blisko rzeki. Ptaki i małe zwierzęta tworzą nadrzeczne środowisko. Zwierzęta będą wydawać bardzo dużo różnych specyficznych dla każdego gatunku dźwięków i odgłosów, zwłaszcza w okresie godowym. Aby przyzwyczaić się do większość z nich, będzie potrzeba trochę czasu.

Podczas silnych wiatrów i burz trzeszczące drzewa i dźwięk łamiących się gałęzi mogą przypominać podkład dźwiękowy z najstraszniejszego horroru. Jest to szczególnie nieprzyjemne doświadczenie zwłaszcza, kiedy w domu jesteśmy sami.

Hałasy i dźwięki wydawane przez naturę są jednak niczym w porównaniu z hałasem silników i sygnałów dźwiękowych wydawanych przez łodzie, barki, motorówki czy skutery wodne. Hałasy dochodzące do domu z nad rzeki mogą nasilać się w weekendy, w okresie wakacji i podczas wszystkich dni wolnych od pracy. Jeśli dom znajduje się blisko plaży lub pola namiotowego o spokojnych upalnych dniach można raczej zapomnieć. Grillująca, imprezująca młodzież raczej nie będzie przestrzegać ciszy nocnej, warto, więc zwrócić na to uwagę kupując dom nad rzeką. Jeśli już znajdziemy się w takiej sytuacji to jedynym sposobem na przespaną noc może okazać się zamontowanie dźwiękoszczelnych okien i drzwi.

Erozja ziemi i zmieniający się poziom wody w rzece

Nurt I koryto rzeki zmienia się biegiem czasu. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się zmiany poziomu wody w rzece podczas ulewnych deszczów czy długotrwałych upałów. Ponieważ rzeka płynie blisko domu jest rzeczą naturalną, że systematycznie będzie zabierała ziemie. W zależności od ukształtowania koryta i kierunku płynącej wody koryto rzeki może zbliżać się do twojej nieruchomości lub oddalać. Jedno jest pewne za każdym razem, kiedy poziom wody będzie wzrastał i opadał na swoim podwórku lub w jego pobliżu znajdziesz pełno nowych rzeczy – kamienie, konary czy wrzucone do wody lub pozostawione na brzegu przez człowieka śmieci. Jeśli twojego brzegu nie zabezpiecza falochron metalowy, drewniany czy zrobiony z kamieni możesz zabezpieczyć brzeg specjalnymi roślinami, które wzmocnią brzeg rzeki.

Powodzie

Nie ma nic gorszego od powodzi. W kilka minut rzeka może zniszczyć cały dobytek twojego życia, pozostawić cię bez dachu nad głową z kredytem mieszkaniowym do spłaty. Wybierając dobre miejsce to wybudowania domu z drewna nad rzeką zrób porządne rozpoznanie. Popytaj ludzi mieszkających w okolicy o historie powodzi, jakie one są, jak często występują i jak sobie z nimi poradzić. Jeśli powodzie nie są duże i sąsiadom wystarczą worki z piaskiem do zabezpieczenia domu podczas powodzi zaopatrz się zawczasu w wystarczająca ilość worków i piasku.

Ustal z rodziną plan działania i potencjalnej ewakuacji, jeśli w przeszłości w twojej okolicy występowały powodzie zalewające domy po okna czy dachy. Pamiętaj, że nagłe powodzie mogą wystąpić wszędzie tam gdzie występuje twarde, gliniane dno lub płytkie i wąskie koryto, które nie poradzi sobie w sposób naturalny z odprowadzeniem dużej ilości wody deszczowej. W okolicach gdzie występują huragany, silne wiatry mogą doprowadzić wodę z rzeki aż do twojego domu, bądź gotowy i dowiedz się wcześniej jak sobie z tym radzić.

Dom blisko wody

Wartość domu blisko rzeki

W zależności od tego czy dom znajduje się na terenie zalewowym czy nie i jak blisko domu płynie rzeka wartość nieruchomości może spaść lub wzrosnąć z upływem lat. Jeśli dom wybudowany został w obszarze gdzie powodzie nie występują lub nie mają szans na dotarcie cena domu nad rzeką będzie się utrzymywać na stałym poziomie lub wzrastać z upływem czasu.

Tani dom blisko rzeki jest świetną okazją, ale niesie ze sobą wiele dodatkowych obowiązków i dużo więcej odpowiedzialności za bezpieczeństwo całej rodziny. Czas i wysiłek, jaki włożysz w dom nad rzeką pozwoli na czerpanie korzyści i cieszenie się nim na wiele lat do przodu. Nie oszczędzaj, więc, na jakości prac wkładanych w zabezpieczenie domu i przygotowaniu się na wszelkie ewentualności losu. Wszystko zwróci się z nawiązką.

Czy warto kupić dom na rzeką?

Jeśli dom lub działka budowlana w pobliżu rzeki, nie znajduje się na terenie zalewowym to jak najbardziej jest to super pomysł. Jeśli natomiast dom znajduje się na obszarze gdzie występują powodzie nie kupujmy takiej nieruchomości chyba, że został już zaprojektowany i zatwierdzony system odprowadzania wody a budowa wału przeciwpowodziowego już się rozpoczęła. Kupując dom blisko rzeki na bagnistym, podmokłym terenie zwiększamy ryzyko utraty domu w niedalekiej przyszłości z powodów obsuwania się ziemi, podtopień, pęknięć fundamentów i ścian domu itd. Wartość domu w takiej lokalizacji na pewno nigdy nie wzrośnie a wręcz przeciwnie. Z powodu dużej wilgotności konstrukcja domu znacznie szybciej ulegnie korozji ściany w domu ciężko będzie uchronić przed grzybem, pleśnią. Dom na terenie zalewowym będzie też bardzo ciężko sprzedać jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę.

Jeśli dom nad rzeką znajduję się blisko lasu z dala od mostów i teren nie jest zalewowy to jak najbardziej warto kupić taką nieruchomość blisko wody.

Dom nad rzeką we Wrocławiu lub w jego okolicach nie należy to rzadkości. Piękna, wielka Odra przepływa przez same centrum Wrocławia. Wzdłuż całego miasta tuż nad rzeką wybudowano całkiem sporo pięknych kamienic, kościołów czy nawet uczelni. W 2013 roku powstało także kilka nowych bloków z mieszkaniami we Wrocławiu o podwyższonym standardzie. Na obrzeżach miasta jest jeszcze ciągle sporo ziemi blisko rzeki przeznaczonej pod zabudowę.

Podsumowując każdy znajdzie wiele za i przeciw zamieszkaniu w domu nad rzeką. Tak jak w wielu przypadkach to czy nam sie taka nieruchomość spodoba, czy polubimy życie blisko wody zależy od indywidualnych upodobań i charakteru. Jeśli nie jesteś pewny i masz obawy jedną z opcji aby sie przekonać jest znalezienie domu nad rzeka do wynajęcia. Po miesiącu na pewno będziesz miał swoje zdanie.

W następnym artykule napiszemy więcej o zagrożeniach z jakimi możemy się spotkać mieszkając blisko wody.